Vigo
OKNÁ DVERE ŽALÚZIE SIETE ROLETY SERVIS
100% poctivá montáž
 

Okná

Používanie a údržba okien

Rosenie skiel a tvorba kondenzátu vodných pár na izolačnom dvojskle:

Normálny vzduch obsahuje vodné pary. Keď je tento vzduch ochladzovaný, rastie jeho vlhkosť pri zachovanom množstve v ňom obsiahnutej vody. Množstvo vodných pár, ktoré je vzduch schopný vstrebať, je ale obmedzené. Keď je táto absorbčná schopnosť prekročená, vylučujú sa vodné kondenzáty. Jedná sa o miesta, ktoré sú hraničné s rôznymi teplotami (vonkajšia a vnútorná), t.j. izolačné dvojsklo.

Kedy dôjde k oroseniu vnútornej tabule skla?

  • teplý vzduch sa náhle ochladí na studenej vnútornej ploche tabule izolačného skla
  • náhle zvýšenie koncentrácie relatívnej vlhkosti v miestnosti (najmä v kuchyni, spálni, kúpelni)

Príčiny vzniku kondenzácie

  • nedostatočné vetranie
  • nedostatočná tepelná izolácia vonkajších stien
  • nedostatky ovplyvnené konštrukciou stavby (studené mosty)
  • nevhodne umiestnené kúrenie (nie pod oknom) 

Údržba

Plastové okná nepotrebujú takmer žiadnu údržbu, no napriek tomu je potrebné dodržať niekoľko nasledujúcich pokynov:

  • je potrebné odstrániť zbytky ochrannej fólie z okien, najneskôr do 1 mesiace od montáže okien
  • vyčistiť odtokové kanáliky a zabezpečiť čistotu kovania
  • k čisteniu je potrebné používať iba bežné čistiace prostriedky s nízkou agresivitou!!! (najvhodnejšie sú tekuté prostriedky, nie práškové)

Správne vetranie a používanie plastových či drevených okien

V súčasnej dobe sa čoraz väčší dôraz kladie na tesnosť a tepelnú izoláciu. Preto sa okná vyrábajú kvalitnejšie, viac komorové, hrubšie, jednoducho aby nás lepšie ochránili pred zimou. Zákazník, ktorý má namontované nové okno je šťastný, že má teplejšie, zaplatí menej za kúrenie a veľakrát sa bráni vetraniu, veď bude mať zimu. A tu je základný kameň budúcich problémov. Staré okná zatvorené na 1 kľučku s jazýčkom vôbec nevytvárali tak tesný systém ako súčasné systémy s celoobvodovým kovaním. Byt sa vetral stále. S novými oknami sa všetko zmenilo. Okno je tesné a hermeticky uzatvára priestor. To, že drevené okná, dýchajú nie je pravda. Drevo dokáže absorbovať určitú vlhkosť, ale natretím sa táto schopnosť výrazne potláča. A určite neabsorbuje všetku vlhkosť, ktorá v byte vzniká. Vlhkosť v byte je vlastne najväčší problém. Pretože je voda vo vzduchu. A energia potrebná na ohrev vzduchu je omnoho menšia ako energia potrebná na ohrev vody. Preto, keď voda vo vzduchu nie je (alebo je jej prijateľné množstvo) tak kúrime menej. Vlhkosť v byte vzniká kúpaním, varením, spaním, rozprávaním, izbové kvetiny sa tiež významne podielajú na tvorbe vlhkosti. Za jeden deň vyprodukuje 3 členná rodina 1 vedro vody pri bežnom používaní bytu. Za mesiac je to pár plných vaní (ak máte rohovú, tak možno iba jednu). Je to veľké množstvo vody. A táto voda nemá kam ísť lebo máme tesné okná, zateplenú budovu atď.... A tu sa dostávame k správnemu používaniu okien. Vetrať. Vetrať. Vetrať. A to nie vyklopením sklopného okna, ale s plným otvorením okna tzv. nárazové vetranie. A to 3-4 krát denne na cca 10 minút. Pri úplnom otvorení okna sa vzduch v celej miestnosti otočí, vymení sa aj za skriňami, posteľami a proste všade.
Týmto nám klesne relatívna vlhkosť miestnosti a samozrejme aj teplota. Po zatvorení okna sa ale teplota miestnosti vráti na hodnotu pred vetraním za cca 5-7 minút . Keď tento postup zopakujeme 3-4 krát za deň, nebudeme mať problém s kondenzáciou vodných pár a aj za kúrenie zaplatíme menej. Teraz teória: Stavebný fyzici vypočítali, že pri teplote miestnosti 20oC a relatívna vlhkosti 50% je rosný bod 9,3oC. Pri rovnakej teplote 20oC ale pri relatívnej vlhkosti 65% je rosný bod 17,8oC. Rosný bod je teplota, pod ktorú keď sa nám ochladí povrch, začne sa nám na ňom zrážať voda. A plesne sú v tesnom predstihu pred vodou. Takže ešte nemusí byť vyzrážaná voda, ale už tam môže byť pleseň. Tá je živená nečistotou, a dokonale čisté okná, rohy, kúty nemá asi nikto. Pri vyklopení okna pohyb vzduchu v miestnosti nenastáva a ešte si ochladzujeme betónový preklad nad oknom, čím plesniam iba pomáhame. Častá otázka je rosenie skla. Je väčšinou najchladnejšie, preto sa orosuje. Ešte stiahneme žalúzie úplne až po spodný okraj okna a teplo z radiátora sa nám na sklo vôbec nedostane. A odstránenie problému? Povytiahnuť žalúzie 10-15 cm a nechať ich pootvorené tak, aby teplo z radiátora na sklo mohlo prúdiť. Ale tých cca 5 cm je vždy problematických (na spodnom okraji okna). Nad radiátorom je parapet a teplo okolo neho sa nedostane úplne na spodný okraj okna. Takže ráno po zobudení vidíme orosené okno. V noci sme dýchali, „športovali“ a kondenz sa vyzráža skle. Ráno vyvetráme a je po probléme. Takže dúfame, že sme Vám trochu ozrejmili problematiku vetrania a že s novými oknami budete spokojní.

zdroj: RI OKNA, Bzenec

Používanie a údržba okien

Zoznam produktov

Ponúkame vám plastové okná z prvotriednych nemeckých plastových profilov Salamander a Knipping, ktoré uspokoja požiadavky aj najnáročnejšieho zákazníka. Máme pre vás výhodné riešenia pre byty, rodinné domy a tiež nízkoenergetické a pasívne domy. Každý profil je plne recyklovateľný. Naša spoločnosť je tu pre vás, aby sme vám pomohli  vybrať najlepšie riešenie pre vaše bývanie.
Možnosti povrchových úprav:

  • Biela
  • Laminácia – na laminovanie sa používajú vysokokvalitné fólie, ktoré sú najmodernejšími technológiami  laminované (kašírovanie) na plastový podklad. Pri jednostrannej laminácii sa fólia lepí na biely profil, pri obojstrannej laminácii na hnedý profil.
  • Plast s hliníkovým klipom z exteriéru

Na naše okná poskytujeme záruku: 

  • 5 rokov na okná, plnú funkčnosť kovania a farebnú stálosť profilu
  • 10 rokov s podmieneným plateným záručným servisom po ukončenom 5.roku
  • 5 rokov na sklo
  • 2 roky na doplnky